Понеделник - Петък 08:00-16:00+359 38 668 292Хасковоул.”Иглика” №14, етаж 3 info-2601078@edu.mon.bg
r2.jpg

     През последната сряда на месец февруари не просто отбелязваме  деня на Розовата Фланелка, но изграждаме  култура на приемане и взаимопомощ, където всеки ученик се чувства част от общността и е защитен от тормоза.
Този ден е напомняне, че образованието не само се измерва в оценки, но и в развитие на хуманността и разбирателството, които се създават в образователната среда. Учениците със специални образователни потребности от 7 „А“ и 7 „Б“ ресурсна група към РЦПППО – Хасково  от ОУ „Шандор Петьофи“ , гр. Хасково и техните ресурсни учители се включиха в инициативата . Изготвиха  табло с послания ,като си подадоха ръка и си  казаха: ,,ПОДАЙ РЪКА,ЗАЕДНО МОЖЕМ !‘‘ .  Учениците се запознаха с информация относно посланието  за  ДЕН СРЕЩУ ТОРМОЗА. След това на предварително изрязани от тях цветни листове написаха  много призиви за  – взаимопомощ, подкрепа, уважение, вярност, приемане, грижовност…. Написаха  посланията на постери. Изрязаха цветни детелини, на които са поместени десет правила за  развиване на добродетелите . Всеки носи нещо уникално и различно в себе си и то е достойно за уважение и зачитане. На постери записаха и  призивите: Нека бъдем толерантни! Ти можеш да си добър! Различието не е пречка! Всеки заслужава добро отношение !Всеки от учениците обясни  със свои думички, какво е да си толерантен, да си добър към някого означава не само да си мил с него , а да разбираш мислите му, да виждаш нещата,  като него, да не му се подиграваш. След приключване на дискусията как ще разберем другия до нас, ако не се приобщим към него и не му позволим и той да се приобщи, как ще разберем болката на другия, ако не знаем какво изпитва, как ще помогнем на другия, ако не знаем от какво има нужда – след отговорите на тези въпроси учениците се поздравиха и изработиха послания за приятелство, съпричастност, емпатия, взаимопомощ, толерантност и др. като поставиха таблото си във фоайето на училището .


b2bef99c-e308-4f5e-ab32-e72592a661a0.jpg

     Представители на Регионалния център за подкрепа на процеса на приобщаващото образование (РЦПППО) – град Хасково взеха активно участие в Зимната школа за приобщаващо образование 2025г. Събитието, което се проведе с участието на водещи специалисти в сферата на образованието, психолози, ресурсни учители и експерти, предостави платформа за задълбочени дискусии относно актуалните въпроси и предизвикателства, свързани с приобщаващото образование и подкрепата за деца със специални образователни потребности (СОП).

   

    

В рамките на школата бяха представени и обсъдени няколко ключови теми, насочени към подобряване на образователните практики и повишаване на ефективността на приобщаващото образование:

1.„От МКБ-10 към МКБ-11 в специалните образователни потребности“     

     Д-р Калоян Дамянов акцентира върху промените в Международната класификация на болестите (МКБ) и тяхното влияние върху диагностиката и подкрепата за деца със СОП. Преходът от МКБ-10 към МКБ-11 въвежда нови категории и критерии за различни разстройства, което има значително отражение върху практическата работа на специалистите в образователната сфера. Бяха разгледани конкретни примери и препоръки за прилагането на актуализираните диагностични критерии в контекста на образователната среда. 

                              

2.„Стратегии за справяне с проблемно поведение на деца и ученици с разстройства от аутистичния спектър“                                                                                                                     

     В рамките на тази сесия проф: д.п.н Мира Цветкова Арсова  представи  научнообосновани подходи и ефективни методи за работа с деца и ученици от аутистичния спектър, които проявяват предизвикателно поведение. Акцент беше поставен върху позитивните поведенчески интервенции, структурирания подход в обучението и изграждането на подкрепяща среда, която да способства за редуциране на стреса и улесняване на адаптацията на децата в училищната среда. Освен това бяха разгледани примери от добри практики и индивидуализирани стратегии за работа с ученици с различни нива на подкрепа.

 

3.„Ролята на слуховата система в сензорната интеграция“

     Темата се фокусира върху значението на слуховата система в процеса на възприемане и обработка на информацията при децата, както и върху нейното влияние върху вниманието, ученето и комуникацията с водещ – Олга Георгиева, логопед. Бяха представени изследвания за връзката между слуховата преработка и когнитивните процеси, както и стратегии за подкрепа на деца с нарушения в слуховата интеграция чрез специализирани терапевтични и педагогически интервенции.

  

4.„Изследване на резултатите от методическата подкрепа в приобщаващото образование“

     Тази сесия беше посветена на анализ и оценка на ефективността на методическата подкрепа в приобщаващото образование. Д-р Лилия Кисьова  представи резултати за гр. София от различни проучвания, които идентифицират ключовите фактори за успех в приобщаващата практика, както и предизвикателствата, които възникват при прилагането на индивидуални и групови интервенции. Дискусиите включиха обмяна на опит между специалистите и формулиране на препоръки за подобряване на механизмите за подкрепа на учениците със СОП.

  

     Участието на специалистите от РЦПППО – Хасково в Зимната школа за приобщаващо образование 2025 г. допринесе значително за професионалното развитие на екипите, работещи с деца със специални образователни потребности. В резултат на обмена на добри практики и актуални научни подходи, специалистите ще могат по-ефективно да прилагат нови методики и стратегии в своята работа, с цел осигуряване на качествена и достъпна образователна среда за всички ученици.

 


1
2
3.jpg

На 29.11.2024 година в конферентната зала на РЦПППО-Хасково се състоя обучение относно насоки за прилагане на КАРТАТА за функционална оценка на индивидуалните потребности  на децата и учениците със СОП и хронични заболявания във връзка с прилагането на Международната класификация на функционирането на човека, уврежданията и здравето на деца и юноши /ICF-CY/

Участваха 25 педагогически специалисти, работещи в училищата от община Ивайловград, Тополовград, Симеоновград и др.

Обучителите   г-жа Десислава Георгиева и г-жа Наташа Пасева представиха материята чрез първоначална презентация и представиха предварително разработен лекционен материал подплатен с теоретична и практическа насоченост.

Обучението се базираше на няколко основни подтеми: кратки разяснения за МКФУЗ, етапи на функционалното оценяване, организация на подкрепящата среда, адаптиране на учебното съдържание, методите на оценяване.

Присъстващите бяха запознати и с приложенията –нови образци на документи във връзка с КАРТАТА за функционална оценка на индивидуалните потребности  на децата и учениците със СОП и хронични заболявания във връзка с прилагането на Международната класификация на функционирането на човека, уврежданията и здравето на деца и юноши /ICF-CY/

Особено внимание се обърна на попълването на новата карта за функционална оценка на индивидуалните потребности  на децата и учениците със СОП, като всяка графа беше подробно разяснена и прокоментирана. В състоялата се дискусия подробно  се разясни  срока и вида за попълването на пълна и кратка карта.

Участниците получиха сертификат за обучението с 1 квалификационен кредит.


1
2
3
4
5
6
7

В периода от 22 -24.11.2024 г. бе проведено обучение на 48 педагогически специалисти от РЦПППО-Хасково от Обучителен център „ Щастие“- гр. Благоевград с управител Мария Дериджан на тема „Стратегии на междуинституционалните взаимодействия в образователната институция“ от лектор г-жа Цвета Тодорова.

Обучението даде нов поглед за взаимодействието в образователните институции на ниво – РЦПППО- Отдел „ Закрила на детето“- Общностни центрове в общините- Детска педагогическа стая към МВР- Бежански центрове-  Общински съвети и др. Тези стратегии представляват един успешен модел за съвместно сътрудничество на педагогическите специалисти и обществеността с цел подобряване учебно- възпитателните и обществени норми на поведение на деца и ученици с различни видове недостатъчности. След приключване на обучението и изпълнение на поставените индивидуални задачи участниците се сдобиха в 2 квалификационни кредита.


1
2
3
4
5
6

19 НОЕМВРИ-Ден на отворените врати във формирование 52 740 беше по повод празника на Сухопътните войски на България. Учениците от ресурсната група на ресурсната учителка г-жа Здравка Караколева, г-жа Светлана Зарева и г-жа Виктория Тодорова разгледаха автомати ,картечници, ръчни гранатомети ,дронове, зенитен гранатомет  и друга бойна техника на въоръжение.

Децата от групата отдавна проявяват интерес към военни пособия, машини, танкове, ракети, въртолети и в тази връзка за да се задоволи тяхното любопитство педагогическите специалисти от центъра организираха екскурзия до близкия военен музей за да разгледат различните военни реликви от военна техника и пособия.


1360f670-d1dd-4a87-be01-f42e6988e8ae
cef546e2-05a5-4fc0-9cf3-fe9f01d7c063
dd80fe80-5b64-4ee9-96f9-e93a1c20c0df
fbe6bb65-7596-4bbf-9c0b-1603e8191550
5eb23076-3566-41ef-9cb5-886d7af0ecd8
93a64368-2a7e-4993-8e60-3b26af419bb2

РЦПППО-Хасково участва в Благотворителна кампания „Кутии на доброто“ чрез своите ресурсни групи от община Хасково, община Минерални бани и община Стамболово. Тя представлява част от националната благотворителна кампания в подкрепа на деца в неравностойно положение и е насочена към събирането на топли зимни дрехи, аксесоар, книги и лакомства.

Това не е просто дарение, това е начин да докажем, че сме заедно и подавайки ръка- МОЖЕМ!

СНИМКИ –ЖИВКА ЖЕКОВА


61
62

На 28.10. 2024 г. – в сградата на РЦПППО – Хасково проведе обучение на тема:  „Функционална оценка на индивидуалните потребности  на децата и учениците със СОП и хронични заболявания във връзка с прилагането на Международната класификация на функционирането на човека, уврежданията и здравето на деца и юноши/ICF-CY/“ . Сертифицирани обучители по темата бяха г-жа Десислава Георгиева и г-жа Наташа Пасева.

В обучението взеха участие 22 участника от 13 училища и 7 детски градини от област Хасково. Обучението премина по следната изготвена програма: Въведение в  международната класификация на функционирането, уврежданията и здравето /МКФУЗ/, Същност и приложение на МКФУЗ за деца и юноши според /ICF-CY/, Оценка на детското развитие и специални образователни потребности, Екипи за подкрепа на личностното развитие в приобщаващото образование, Организация на подкрепящата среда в обучението на деца и ученици със специални образователни потребности.

В края на обучителния процес обучителите потърсиха обратна връзка чрез дискусия, отговори и въпроси, както и работа по конкретни казуси. Участниците получиха указания за изготвянето на домашни задания и представянето им в срок.

Това обучение носи на участниците 1 квалификационен кредит.


41
42
43
44
45

На   27. 10.2024 педагогическите специалисти на РЦПППО-Хасково отбелязахме   световния ден на Ерготерапията, като организирахме Ден на отворените врати. Г-жа Живка Жекова и г-жа Живка Георгиева – ерготерапевти в нашия център представиха новите придобивки в залата за сензорна терапия пред родители, учители и директори на училища и детски градини. Г-жа Катя Николова изнесе презентация относно видовете терапии, полезни и новаторски в работата на ерготерапевтите за деца със сензорни нарушения, хиперактивност и разстройства от аутистичния спектър.

В този ден специалистите отговаряха професионално на всички въпроси, които вълнуваха присъстващите и демонстрираха практически някои от методите, които използват в ежедневната си работа.

Събитието закри г-жа Йотова, като подчерта, че залите за ерготерапия ще бъдат обогатявани системно с модерни иновационни уреди и техники.


3
31
32
33
34
35
36
37

На 21.10.2024 година РЦПППО-Хасково чрез ресурсната група на г-жа Христомира Тодорова   и ресурсната група на г-жа Ваня Павлова взеха участие в Общински конкурс „Моето родословно дърво, организиран от ОП Детски и младежки център – Димитровград, който се организира по повод 21 ноември – Денят на християнското семейство. Основната цел е чрез съвместна работа на деца и възрастни да се припомнят християнските ценности и да се провокира желанието за творческа изява и фантазията на подрастващите. На учениците бе дадено време и указания как да проучат своите семейства, да напишат имената на членовете им поколения назад и да изработят макети и апликации на своето родословно дърво.

Всички деца от групата, които взеха участие в конкурса, бяха класирани на призови места както следва: Сузана Мариева Шишманова – 6 клас – първо място; Стоян Марийков Красимиров – 6  клас – трето място; Цанка Иванова Асенова – 4 клас – поощрителна награда; Емануил Бориславов Огнянов – 4 клас – второ място; Ангел Стефанов Иванов – 6 клас и Десислава Георгиева-

Г-н Евгени Пенев обяви наградените участници, като им поднесе грамоти и награди от името на ОП Детски и младежки център – Димитровград. От РЦПППО-Хасково получиха албуми,в които да опишат родословното си дърво официално и го запазят като скъп спомен.


22

В периода 21.10 – 25.10.2024 г. обучителите в лицето на г-жа Надя Жекова, г-жа Весела Станева и г-жа Наташа Пасева проведоха въвеждащо обучение за помощник на учителя, в което се включиха 8 участника от различни общини на област Хасково. Настолна книга на обучението бе издадения наръчник от д-р Калоян Дамянов „Помощникът на учителя в приобщаващото образование“.

По предварително изготвена програма обучаваните  бяха запознати с приобщаващото образование, помощник на учителя като образователна концепция, ефективността на помощника, с видовете специални образователни потребности, основните инструменти на помощник на учителя в работата му.

Последният ден от обучението участниците посетиха ресурсни групи от община Хасково, където бяха запознати с практическите дейности на помощника на учителя.     Обучението завърши с тест, след което всеки от тях получи сертификат.


Авторско право © 2025 РЦПППО- ХАСКОВО. Всички права запазени.

Понеделник - Петък 08:00-16:00+359 38 668 292Хасковоул.”Иглика” №14, етаж 3 info-2601078@edu.mon.bg