Вътрешно институционална квалификационна дейност на тема: „Зрителни нарушения при деца и ученици. Практически насоки за изготвяне на ИОП при зрително затруднени ученици. Методи и начини за включване на деца със зрителни нарушения в извънкласни дейности и спортни мероприятия“

Ресурсният учител на деца с нарушено зрение Антония Апостолова изнесе задълбочена и информативна презентация на тема: „Зрителни нарушения при деца и ученици. Практически насоки за изготвяне на ИОП при зрително затруднени ученици. Методи и начини за включване на деца със зрителни нарушения в извънкласни дейности и спортни мероприятия“
По време на представянето си тя акцентира върху основните видове зрителни нарушения при децата и учениците, както и върху предизвикателствата, с които те се сблъскват в учебната среда. Апостолова представи конкретни методи и добри практики за адаптиране на обучението, така че да се осигури равен достъп до знания и възможност за пълноценно включване на учениците със зрителни затруднения в образователния процес. Специално внимание беше отделено на изготвянето на индивидуална образователна програма (ИОП) за зрително затруднените ученици, като бяха дадени практически насоки за педагогическите специалисти. Лекторът подчерта важността на мултидисциплинарния подход при разработването на ИОП, включително сътрудничеството между учители, ресурсни специалисти, родители и медицински експерти. Друга ключова част от презентацията беше посветена на включването на децата със зрителни нарушения в извънкласни дейности и спортни мероприятия. Апостолова представи успешни стратегии и адаптирани методи, чрез които тези деца могат да участват в спортове, изкуства и социални дейности наред със своите връстници. Бяха разгледани примери за достъпни спортове като голбал, шах за незрящи, плуване и адаптирани упражнения, които развиват координацията и двигателните умения на децата със зрителни затруднения.
Презентацията завърши с дискусия, в която участниците споделиха своя опит и предизвикателствата, с които се сблъскват при работата със зрително затруднени ученици. Апостолова даде допълнителни препоръки и подчерта необходимостта от създаване на по-достъпна образователна среда, която да подкрепя индивидуалните потребности на всяко дете.