През месец декември се проведоха поредица от кръгли маси, дискусии и работни семинари, насочени към учители от общообразователни училища и детски градини. Основните теми бяха свързани с ранната диагностика на обучителни затруднения, подкрепата за личностно развитие на учениците, ефективното партньорство с родителите и прилагането на съвременни терапевтични методи.
1.Работен семинар на тема „ РЪКОВОДСТВО за прилагане на СКРИНИНГ-ТЕСТ за ранно оценяване на риска от обучителни затруднения при деца от 3 години до 3 години и 6 месеца“. Обучителите разгледаха основните идеи на теста:
*Съдържание и теоретична обосновка на скрининг теста за тригодишни деца
*Подготовка и провеждане на скриниговото проучване
*Резултати от прилагане на скрининг теста.
2.Проведе се кръгла маса и беседа с фокус „ Условия е ред за осигуряване на допълнителна подкрепа за личностно развитие на децата и учениците. Оценка на индивидуалните потребности на детето и ученика за осигуряване на допълнителна подкрепа за личностно развитие- стъпки по процедурата“. Милена Димитрова, Светлана Димитрова, Радка Кирилова се включиха с насоки и консултации с родителите на оценяваните деца и ученици, консултации на учителите и изготвянето на План за действие.
3.Ресурсните учители Веселина Николова, Мария Кирилова, Невена Павлова проведоха работна среща със специалисти и родители под надслов – „Успешен модел за партньорство“. Основната цел бе изграждане на доверие, ангажиране и мотивиране на родителите за съвместна работа. Разгледани бяха казуси от практиката, във връзка с преодоляване на бариерите в общуването и справяне в конфликтни ситуации.
4.Презентация на тема „ Съвременни методи, подходи и дейности в арттерапията при деца и ученици с двигателни нарушения“ представиха
Светлана Зарева,Невена Павлова и Теодора Ицкова.
5.Добри практики от своята работа във връзка с прилагането интерактивни техники и видове занимания при зрително затруднени ученици, разгледаха Пенка Младенова и Петя Христова.
Проведените семинари и дискусии предоставиха ценна информация и практически насоки за учителите, специалистите и родителите. Чрез обмяна на опит и добри практики бяха очертани ключови стратегии за подобряване на обучителната среда и осигуряване на по-добра подкрепа за децата със специални образователни потребности